Steven F. Udvar-Hazy Center

Úvodní stránka

Zahraniční:

Česká:

Index

Steven F. Udvar-Hazy Center v jižní části mezinárodního letiště Dulles Airport nedaleko Washingtonu je druhou částí Smithsonian National Air and Space Museum.

Lockheed SR-71 Blackbird - americký stategický průzkumný letoun, určený pro velké výšky. Konstrukce byla přizpůsobena pro lety ve výšce až 25 km a rychlostem okolo 3 000 km/h, použito bylo hlavně titanu. Letoun tak odolával teplotám až 300 °C.

Lockheed SR-71 Blackbird

Raketoplán Enterprise je prvním americkým raketoplánem, postaveným pro NASA. Enterprise sloužila hlavně k testovacím letům, celkem se testovala 9 měsíců v roce 1977, během nichž se prověřily základní aspekty létání raketoplánů, vyzkoušel se i systém přepravy raketoplánu v atmosféře pomocí speciálního letadla, upraveného Boeingu 747. V 80. a 90. letech nahradili Enterprise novější a bezpečnější raketoplány Columbia, Challenger a Discovery. Po zničení raketoplánu Challenger 28. ledna 1986 byla navrhnuta přestavba Enterprise, ale z finančních důvodů byl postaven nový raketoplán Endeavour.

Raketoplán Enterprise

Tato speciální karanténní buňka byla vytvořena pro kosmonauty, kteří se vrátili z Měsíce. Museli v ní trávit vždy několik dní, dokud vědci neprozkoumali, zda se nenakazili nějakými "měsíčními viry". V této karanténní buňce museli konkrétně pobývat 65 hodin Armstrong, Aldrin a Collins po návratu z mise Apollo 11, kdy jako první lidé vstoupili na povrch Měsíce.

Steven F. Udvar-Hazy Center

Letadlo smrti - právě toto letadlo shodilo 6. srpna 1945 jadernou bombu na japonskou Hirošimu.

Steven F. Udvar-Hazy Center

Tiltrotor - v tomto muzeu jsme poprvé viděli stroj, o němž jsme do té doby jen četli. Kombinuje vlastnosti letadla a vrtulníku.

Tiltrotor

Concorde - nadzvukové dopravní letadlo, které kralovalo 15 let na trasách mezi Londýnem, Paříží a New Yorkem. Po velké havárii Concordu na letišti Charlese De Gaulla v Paříži v červenci roku 2000 poklesl zájem o lety Concordy natolik, že obě společnosti, které lety těmito letadly provozovaly, Air France a British Airways byly nuceny roku 2003 lety Concordů zastavit.

Concorde

Američan Samuel Langley stavěl na konci 19. století úspěšné funkční modely letadel. Rozhodl se proto zkusit zvětšit model natolik, aby unesl váhu člověka. Ovšem první i druhý pokusný let jeho modelu v říjnu a prosinci roku 1903 skončil zcela neúspěšně, a Langley zanechal dalších pokusů o zprovoznění svého letadla. Pouhých deset dní po tomto druhém neúspěšném pokusu vzlétlo poprvé slavné letadlo bratří Wightů.

Steven F. Udvar-Hazy Center

Bowlus BA-100 baby Albatross - toto kapesní letadélko bylo jedním z nejúspěšnějších stavebnicových letadel. Navrhl ho William Bowlus v roce 1938 a do začátku 2. světové války, která další distribuci letadel zastvila, si jich piloti z dodaných dílů sami postavili více než 50 kusů. Náklady na takto pořízené letadlo byly oproti normální koupi letadla třetinové.

Steven F. Udvar-Hazy Center

Raketa určená k likvidaci sovětských satelitů. Jejich vývoj byl zastaven koncem 80. let.

Steven F. Udvar-Hazy Center

Raketa Pegasus XL je nosná raketa určená k vynášení různých zařízení, například družic, do vesmíru. Raketu vynese přibližně do výšky 12 kilometrů speciálně upravený letoun. Až v této výšce nad zemí dojde k jejímu vypuštění. Velkou výhodou tohoto řešení je, že tím raketa ušetří velké množství paliva, které by při odpálení ze země spotřebovala na překonání nejhustší vrstvy atmosféry. A dále v této výšce již není prakticky závislá na počasí. První start tohoto typu rakety se konal v roce 1990, a mají být používány ještě minimálně do roku 2011.

Raketa Pegasus XL

Horten Hi III f - počínaje rokem 1933 navrhli němečtí bratři Reimar a Walter Hortenové sérii letadel, které neměly ani trup ani ocas. Mezi křídly byla kabina pro jednoho pilota.

Horten Hi III f

Zpět