Úvodní stránka: Kalifornie: Jihozápad: Sever: Severovýchod: Havaj: Města: Zvěř:
 

San Francisco

Pověsti o San Francisku nelžou. Na rozdíl od obludného Los Angeles působí San Francisko příjemným poklidným dojmem, přestože ve městě samotném žije 750 000 obyvatel, a v celé oblasti 7,5 milionu lidí. Město je umístěno na špičce dlouhého poloostrova uzavírajícího rozlehlou zátoku San Francisko Bay.

Golden Gate Bridge, neboli Zlatá brána je symbolem města. Poněkud překvapivě nespojuje San Francisko s vnitrozemím, ale přemosťuje úzký vstup do sanfranciské zátoky. O jeho stavbě bylo rozhodnuto v roce 1930, stavba sama začala v roce 1933, a dokončena byla 27. května 1937. Most je významnou technickou stavbou. Při jeho plánování bylo třeba počítat s častými zemětřeseními, i se silným přílivem a odlivem. Velkým problémem byla výstavba jižního pilíře. Úžina je v těchto místech velice hluboká, protože byla vymleta velkou řekou, která zde tekla během poslední doby ledové. Se svou délkou 2737 metrů byl most ve své době nejdelším na světě. Slouží hlavně automobilovému provozu, ale je přístupný rovněž pěšky. V okolí jižního vstupu na most je příjemné prostředí Golden Gate National Recreation Area.

Pohled na město z mostu Golden Gate Bridge

Zátoka San Francisco Bay

Pevnost Alcatraz, jejímž nejslavnějším vězněm byl ve 30.-tých letech Al Capone.

Downtown se pochopitelně neobejde bez výškových budov, jimž dominuje 257 metrů vysoká Transamerica Pyramid Building.

Čínská čtvrť

Urbanisté, kteří navrhovali plán města, zřejmě zapomněli, že v samotném centru jsou poměrně strmé kopce, a navrhli tak v amerických městech běžnou pravoúhlou koncepci města. Díky tomu jsou tak některé ulice velice strmé. Spíše však byli podplaceni hollywoodskými producenty, protože kde by se jinak točily tak úžasné automobilové honičky, při nichž auta létají povětřím.

Obyvatelé Lombard Street byli patrně jediní v San Francisku, kteří měli trochu rozumu, a udělali si ve své strmé ulici serpentýnky. Tento vynález ostatní sanfranciskany tak okouzlil, že se ulice stala světoznámou atrakcí, a každý, kdo přijede do města, ji musí vidět.

Jednou z atrakcí San Franciska, kterou nelze vynechat, jsou místní tramvaje. Zajímavá je už samotná technická stránka tohoto unikátního dopravního prostředku. První překvapení čeká na konečné stanici - tramvaje zde nemají smyčku, ale točnu, a zřízenci je obrací na točně ručně ! Pak se do tramvaje dva mohutní pořízci opřou a dotlačí ji zpět na normální koleje. Protože ulice v San Francisku jsou extrémně strmé, normální tramvaj by zde neměla šanci. A tak jsou zdejší tramvaje spíše lanovkami. Prostředkem dráhy vede ještě jedna kolejnice, v níž je ukryté tažné lano, které se stále otáčí. Potřebuje-li tramvaj jet do kopce, přichytí se lana a nechá se na něm vyvézt na kopec. Z kopce to jede samo.

Centrem přístavní čtvrti je nábřeží Fisherman's Wharf. Je zde spousta obchůdků a restaurací a pouličních umělců. Z nábřeží odbočují jednotlivá mola, jako třeba Hyde St. Pier, u něhož je zakotvena řada historických lodí, které si je možné prohlédnout (zvenčí zadarmo, za vstup na lodě se platí nevelké vstupné).

Další zajímavostí je molo č. 39, které začali relativně nedávno obývat lachtani. Nejdříve jich tu bylo pár, a úřady proti nim chtěli kvůli zápachu a hlučnosti zakročit, ale obyvatelům města se noví sousedé zalíbili, a tak se lachtani stali novými řádnými obyvateli, a mají již své místo i na pláncích města. Někdy jich tu prý bývá až 2000.

Pokračování