Úvodní stránka: Kalifornie: Jihozápad: Sever: Severovýchod: Havaj: Města: Zvěř:
 

Saint Louis

Saint Louis je právem považováno za bránu Západu. Leží v jakési zátoce tvořené soutokem řek Mississippi a Missouri, většina města na území státu Missouri, ale tzv. Východní Saint Louis již za řekou ve státě Illinois.
Městu samotnému jsme se snažili spíše vyhnout, ale v jeho blízkosti, či přímo středu se nacházejí velice zajímavá místa, která jsme chtěli navštívit.

Prvním z nich jsou Cahokia Mounds. Zdánlivě nevýrazné pahorky v rovinaté krajině na východ od Saint Louis jsou ve skutečnosti pozůstatkem velice pozoruhodného indiánského osídlení oblasti. Mezi léty 700 - 1400 se zde rozkládalo město Cahokia, patrně nějvětší indiánské sídliště na sever od Mexika. V dobách největšího rozkvětu, mezi roky 1050 a 1200 zde žilo 10 000 - 20 000 obyvatel. Dodnes viditelným pozůstatkem této tajemné kultury jsou pyramidy, jichž zde bylo v průběhu staletí postaveno asi 120. Pyramidy byly různého tvaru, velikosti i určení. Na největších z nich stály chrámy a domy význačných hodnostářů. Jiné soužili jako hrobky, třetí typ pak jako jakési mezníky či směrové ukazatele. Uprostřed mezi pyramidami bylo veliké prostranství, které sloužilo zřejmě jako shromaždiště, hřiště apod. pro všechny obyvatele města. Kolem roku 1400 obyvatelé toto město z dosud neznámého důvodu opustili. Cahokia Mounds byli roku 1982 zařazeny na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Jen několik mil na sever od Cahokia Mounds najdeme bažinaté jezero Horseshoe Lake. Vzniklo po zápavách, kdy řeka Mississippi začala téci jiným koritem, a jeden z jejích původních meandrů vytvořil mělké jezero. Není zrovna vhodné ke koupání, ale žije zde obrovské množství vodního ptactva - jeřáby, volavky i ibisy. Na ostrově v jezeře je také kemp.

Zdá se, že soutok řek Mississippi a Missouri nepovažují Američané za zvlášť zajímavé místo, alespoň s ohledem na to, kolik lidí jsme zde potkali. Nám se zde ovšem líbilo. Ani jedna z obřích řek není nikterak dravá ani rychlá, ale přesto je spojení dvou tak ohromných mas vody samo o sobě fascinující.

Přístup k soutoku obou velkých řek je ze státního parku Lewis and Clark State Historic Site. Hlavní zajímavostí tohoto místa je muzeum objevné cesty pánů Lewise a Clarka, kteří měli z pověření Kongresu prozkoumat dosud neznámé oblasti Louisiany, západně od Saint Louis. Roku 1804 výprava přezimovala právě na soutoku řek Mississippi a Missouri, a na jaře se vydala dále, proti proudu Missouri. Podařilo se jim překročit Skalisté hory, dosáhnout pobřeží Tichého oceánu, a po téměř tříletém putování se vrátit zpět do Saint Louis.
Muzeum není velké, ale pěkně udělané.

Poslední pozoruhodnost Saint Louis, kterou jsme navštívili, a která byla hlavním důvodem naší zastávky zde, se nachází na břehu Mississippi v blízkosti Downtownu. Je jí nepřehlédnutelný, monumentální oblouk Gateway Arch. Ve středu města na břehu řeky se rozkládá Jefferson National Expansion Memorial Park. Město pro něj hledalo vhodnou dominantu zdůrazňující význam Saint Louis jako brány Západu. Zvítězil originální nápad pánů architekta Eero Saarinena a inženýra Hannskarl Bandela, postavit památník ve tvaru obřího oblouhu. Mississippi má zde téměř přesně severo-jižní směr, a tak oblouk stojící rovnoběžně s břehem řeky ukazuje skutečně přesně na západ. Stavba je monumentální nejen svou výškou a šířkou, obojí přesně 192 metrů, ale celým provedením. Oblouk má trojúhelníkový průřez, je pokryt kovovými deskami, což vytváří krásné světelné efekty. Na vrcholu oblouku je vyhlídková plošinka (uvnitř oblouku). Oběma rameny oblouku jezdí nahoru jakési výtahy či vláčky. Nejsou rozhodně vhodné pro lidi trpící klastrofobií, protože jednotlivé "vagónky" jsou jen malými uzavřenými kabinkami pro pět lidí, kde vyšší lidé budou mít problémy, kam dát hlavu. Z vrcholu oblouku je krásný výhled, a samotná představa v jakém prostoru se člověk nachází, je vzrušující. Na výtah je třeba chvíli počkat, ale čekání si lze zpříjemnit prohlídkou muzea v podzemí oblouku.

Pokračování