Index → Sakrální architektura → Slovinsko → Rateče |
Kostel svatého Tomáše v obci Rateče je jedním z nejstarších kostelů v horní části údolí Sávy.
Nejstarší písemný dokument zmiňující Rateče pochází z roku 1390. Kostel, který byl do té doby přidruženým kostelem farnosti Maria Gail (slovinsky Marija na Zilji) poblíž Villachu v Korutanech, byl této farnosti odebrán a převeden do farnosti Kranjska Gora. Ještě starším, ale bohužel nedatovaným dokumentem je tzv. Ratečský nebo Klagenfurtský rukopis, jeden z nejstarších písemných dokumentů ve slovinštině. Obsahuje modlitby Otče náš, Zdrávas Maria a Apoštolské vyznání víry. Je psán na pergamenovém papíře se zdobenými počátečními písmeny v červené a modré barvě. Byl objeven v roce 1880 v Klagenfurtu, kde je uložen v archivu Korutanské historické společnosti. Dokument byl svázán do mešní knihy, kterou používal vikář z Maria Gail při svých návštěvách v Rateči.
V letech 1972 až 1976 proběhly v kostele archeologické vykopávky. Po odkrytí pozdně středověké kamenné podlahy objevili archeologové ve svatyni základ půlkruhové románské apsidy. Na jižní straně lodi byly odkryty ještě starší základy zdi, které by mohly naznačovat předrománskou fázi výstavby. V jiném prostoru lodi byl nalezen zlomek keramického džbánu typického pro římskou dobu. Ve svatyni našli bagry také 25 dochovaných římských hrobů s doprovodnými pohřebními předměty. Způsob pohřbívání naznačuje rané slovinské zvyky. Románské prvky byly nalezeny i ve zdech lodi, v jižní stěně bylo odkryto románské okno z 12. nebo počátku 13. století. Uprostřed této zdi byl také nalezen vchod s dřevěným trámem, který byl v roce 1693 spálen požárem.
Nyní má kostel gotickou podobu, která v polovině 15. století nahradila románskou svatyni. K ní přiléhá románská zvonice ze 14. století se zvonem z roku 1521.