Poutní cesta z Prahy do Hájku
Hájecká cesta, tedy poutní cesta z Prahy do Hájku, je pozdně barokní poutní cesta o délce asi 14 km, která vedla od Hradčan k loretě ve františkánském klášteře Hájek, který se nachází na území obce Červený Újezd nedaleko Unhoště. Původně ji lemovalo 20 výklenkových kapliček, z nichž se dochovalo 11. Byla zasvěcena Panně Marii a svatému Františkovi z Assisi, obrazy ze života těchto světců byly původně vyzdobeny i kaple.
V letech 1623–1625 vybudoval v hájku (vysázeném roku 1589 Gothardem Florianem Žďárským) Florian Jetřich Žďárský ze Žďáru loretánskou kapličku jako poděkování za narození dědice. Brzy se stala cílem poutí, a proto byla v roce 1630 byla přestavěna a rozšířena. V roce 1659 zde byl (umístěním 4 mnichů) založen a v následujících letech vybudován klášter. V roce 1699 byla kolem hájku postavena ohrada. Kolem roku 1722 podle zápisů arcibiskupské kanceláře navštěvovalo Hájek ročně průměrně 60 000 poutníků.
V letech 1720–1726 bylo na náklady donátorů vystavěno 20 kaplí podél poutní cesty (v rozestupu asi 600 až 1100 metrů). Donátoři přispěli 200 zlatých na výstavbu jedné kaple a 20 zlatých na údržbu. Takto přispěli například Karel Joachim Breda, hrabě František Josef Černín, hrabě Antonín Jan Nostic, kníže z Lobkovic a Magistrát Starého města pražského. Na výstavbě se podíleli zednický mistr František Fortin (50 zlatých za kapli), který byl i projektantem stavby, kameník Herstoff či Herrstorff (70 zlatých za kapli) a pražský malíř a fortifikační inženýr Jan Schor (1686–1787 (30 zlatých za kapli), autor výzdoby.
V letech 1899–1900 bylo opraveno 14 kaplí, které se do té doby dochovaly, avšak sama cesta už v některých částech byla přerušená novou zástavbou. Při této rekonstrukci byly zaniklé freskové malby nahrazeny obrazy na plechových tabulích, které namaloval pražský malíř Josef Scheiwl.
- I. kaple - Břevnov, Dlabačov - na kapličce byla vyobrazen Hájek a nad ní dva andělé nesoucí loretánský domek, po stranách sv. František a sv. Antonín. Donátorem byl arcibiskup Ferdinand hrabě Khüenburg.
- II. kaple - nedochovaná - stála u křižovatky ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou. Donátorem byl hrabě z Vrtby, nejvyšší purkrabí království Českého.
- III. kaple - Břevnov, u křižovatky U Ladronky – Kocourova - donátorem byl Antonín Jan hrabě Nostic, nejvyšší hofmistr.
- IV. kaple - Břevnov, Ladronka - donátorem byl Josef hrabě z Valdštýna, nejvyšší maršálek, a jeho manželka.
- V. kaple - Břevnov, Vypich - donátorem byl hrabě Jan Arnošt Antonín Schaffgotsch, královský místodržitel, a jeho manželka.
- VI. kaple - Břevnov, Bolívarova - donátorem byl František Josef hrabě Černín, královský místodržící.
- VII. kaple - nedochovaná - stála do roku 1910 v zahradě u čp. 155 v ulici Na Břevnovské pláni. Donátorem byl hrabě František Josef Schlik a jeho manželka.
- VIII. kaple - Bílá Hora (Praha) - opravená kaple původně stála u Karlovarské ulice v Předních Jivinách, na hranici Řep a Ruzyně; v roce 2009 byla přemístěna na klidnější místo ke klášteru benediktinek na Bílé Hoře. Donátorem byl hrabě Jan Filip ze Sikingenu, polní maršálek a velitel Pražský, a jeho manželka.
- IX. kaple - nedochovaná, Jiviny - stála u křižovatky Karlovarská – Drnovská. Není zakreslena na mapě bývalého Pozemkového katastru z r.1928, zanikla před tímto datem. Donátorem byl opět nejvyšší hofmistr Antonín Jan hrabě Nostic.
- X. kaple - Zadní Jiviny, před městským okruhem - stojí na území Řep nedaleko hranice Ruzyně, na východní straně mimoúrovňové křižovatky Řepy, u odbočení ulice Na hůrce. Donátorem byl opět František Josef hrabě Černín a jeho manželka.
- XI. kaple - na území Ruzyně těsně u hranice Hostivice - stojí na západní straně mimoúrovňové křižovatky Řepy, u ulice Na hůrce. Donátory byli hrabě František Karel z Clary-Aldringen, nejvyšší lovčí Království českého, a Jan Filip z Clary-Aldringen, královský místodržící. Pravděpodobně jde o repliku, jediná je z cihel a donedávna byla, jako jediná, orientována k severu, nyní je však opravena a otočena zpět k jihu.
- XII. kaple - Hostivice, ulice Čsl. armády - donátorem stavby byl královský místodržící Josef František z Goltze. Zbudována ve 20. letech 18. století. Zdivo objektu bylo ošetřeno přípravkem, který má zpomalit chátrání způsobované bezprostřední blízkostí frekventované silnice.
- XIII. kaple – nedochovaná, Hostivice - stála u železničního mostu přes ulici Čsl. armády. Byla zbořena v 50. letech 20. století. Donátor není znám.
- XIV. kaple – nedochovaná, Hostivice - stála u křižovatky Litovická – Čsl. armády před dnešním domem č. p. 669. Byla zbořena roku 1878 a materiál byl použit na stavbu mostků u Nekejcova a v Jenečku. Při stavbě kanalizace byly nalezeny zbytky základů kaple, což svědčí o tom, že padla za oběť rozšiřování hostivicko-litovické cesty. Je však zakreslena na mapě bývalého Pozemkového katastru z r. 1928. Donátorem byl magistrát Starého města pražského.
- XV. kaple – nedochovaná, Hostivice - stála u křižovatky Litovická – Sportovců severně od Litovického rybníka. Donátorem byla velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská, pozdější majitelka Hostivice. Kaple zanikla v 19. století, pravděpodobně také kvůli rozšiřování cesty.
- XVI. kaple – nedochovaná, Litovice - stála na rozcestí u železničního přejezdu blízko zastávky Hostivice-Litovice. Donátorem byl hrabě František Arnošt z Valdštejna s manželkou. Kaple je zakreslena v mapě bývalého Pozemkového katastru z r.1928 před železničním přejezdem vlevo. V důsledku dlouhodobého zanedbání a zchátralosti na kraji pole, kaple spadla v 60. letech.
- XVII. kaple – nedochovaná, Litovice - stála za Litovicemi západně od areálu firem Selekta (čistírna osiv) a Top Umwelt. Donátorem byl kníže z Lobkovic. Spadla v 50. letech 20. století z důvodu dlouhodobé zchátralosti, základy byly odstraněny.
- XVIII. kaple – nedochovaná, Litovice, polní cesta - donátorem stavby byl hrabě František Damian ze Šternberka. V roce 1983 se zřítila a donedávna tak na jejím místě byla k vidění pouze její dolní část. Dnes je znovu vystavěná v celé své kráse.
- XIX. kaple – Litovice, polní cesta před Hájkem - donátorem stavby byl hrabě Karel Jáchym z Bredy, tehdejší majitel tachlovického panství včetně Hostivice a Litovic, a jeho manželka. Byla vystavěna ve 20. letech 18. století.
- XX. kaple – Červený Újezd, polní cesta před Hájkem - donátorem stavby byl hrabě Karel Jáchym z Bredy. Vystavěna ve 20. letech 18. století. Ve výklenku kaple byl původně umístěn obraz Korunování Panny Marie a svatého Františka.