Index → Sakrální architektura → Praha → Praha 4 → Husitský sbor na Spořilově

Husitský sbor na Spořilově

Už v roce 1929 požádala církev československá husitská spořilovské stavební družstvo o propůjčení bývalé četnické stanice pro konání bohoslužeb, neboť jí bylo odepřeno, aby bohoslužby konala v provizorní škole. V roce 1935 církev konala bohoslužby každou neděli v budově nové obecné školy. Výuku náboženství kazateli této církve navštěvovalo údajně 83 dětí a k čs. církvi se hlásilo na 700 spořilovských občanů.
Pokus o stavbu husitského kostela spadá do poválečné doby. V roce 1942 začla jednání o pozemek na stavbu sboru, který byl po řadě komplikací vybrán a zaplacen. V témže roce také byla skončena architektonická soutěž na projekt stavby sboru na Spořilově. Výstava došlých návrhů byla instalována v dubnu 1942 v Uměleckoprůmyslovém muzeu, zvítězil návrh manželů Kittrichových, k realizaci stavby však nedošlo. Modlitebna měla stát v dolní části Roztylského náměstí, tedy čelem proti kostelu katolickému, který stojí na druhém konci náměstí.
Ani poválečný vývoj stavbě modlitebny nepřál. Pozemek církve, který byl určen pro stavbu sboru na Spořilově totiž ležel v pásmu připravované výstavby sídliště Spořilov I. Nakonec byl tedy pro modlitebnu získán rodinný domek na jižním okraji Spořilova v ulici Jihovýchodní VII, čp. 945/2. V přízemí se nachází Modlitebna Aloise Spisara s příslušenstvím a farní úřad náboženské obce Spořilov - Záběhlice. Byt v patře byl určen pro rodinu duchovního správce. První bohoslužby se konaly v neděli dne 25. ledna 1959 za účastí 40 členů. Těmtom účelům slouží domek dodnes, ale byt v patře byl pronajímán, aby bylo možno získat prostředky na opravy budovy.

Husitský sbor na Spořilově