Index → Sakrální architektura → Polsko → Wroclaw → Kostel svatého Kříže a svatého Bartoloměje

Wroclaw - kostel svatého Kříže a svatého Bartoloměje

Kníže Vratislavský Jindřich IV. Probus, jehož pradědečkem byl český král Přemysl Otakar I., dal postavit tento kostel jako památku na usmíření po dlouholetých sporech s církevními představiteli vratislavského biskupství. V bohatém a mocném městě Vratislavi, které v té době dokonce razilo vlastní mince, bylo neustálé napětí mezi světskou a církevní mocí. K vyvrcholení těchto střetů došlo v roce 1283, kdy se Jindřich měl zprotivit biskupovi Tomášovi II. a zabavit peníze z kláštera dominikánů, které duchovní sesbírali na boj s pohanstvím a uspořádat za ně velký rytířský turnaj v Nise, během kterého bylo navíc použito obilí z církevních sýpek. To Tomáše rozlítilo natolik, že na Jindřicha naložil klatbu. Jindřich měl štěstí, nebo se dokázal skvěle pohybovat v politice, a proto se za něj postavilo rytířstvo, šlechta, měšťané i františkáni, kteří tvrdili, že je jednání biskupa nespravedlivé. Jindřich a Tomáš se dokonce setkali v boji, kdy Jindřich s několikatisícovou armádou několik týdnů obléhal hrad v Ratiboři, kde se Tomáš ukýval poté, co organizoval ozbrojenou výpravu proti Jindřichovi, který to označil za zradu. Poté, co v hradu došlo veškeré jídlo, se Tomáš a jeho lidé vzdali.
Na památku ukončení konfliktu založil Jindřich kostel, který měl být zasvěcen patronovi slezských Piastů sv. Bartoloměji. Se stavbou, která byla zahájena v roce 1288, je spojená zajímavá legenda, která vypráví o tom, že během kopání základů byl nalezen kořen, který měl tvar kříže. Biskupství prohlásilo, že se jedná o znamení z nebes a rozhodlo, že tento kostel ponese název svatého Kříže. To obnovilo dávnou řevnivost, kterou ale mocnáři vyřešili nápaditým kompromisem. Na tomto místě založili kostely dva – jeden, na přání Jindřicha, zasvěcený svatému Bartoloměji, a druhý, podle požadavku biskupství, nesl název svatého Kříže. Záhadný kořen byl umístěn do relikviáře, který byl během švédského rabování Tumského ostrova ukraden.
Stavba gotického kostela s křížovým půdorysem měla několik etap: nejdříve bylo postaveno kněžiště (1288-1295), hlavní loď a příčná loď (1320-1350), z plánovaných dvou věží byla dostavěna v roce 1484 jen jižní, která je vysoká 69 metrů. Spolu s katedrálou svatého Jana Křtitele tvoří kostel svatého Kříže a svatého Bartoloměje nejvýraznější dominanty Tumského ostrova. Je postaven z neomítnutých cihel, což je pro slezské stavitelství typické.
Dolní kostel svatého Bartoloměje byl několikrát vyrabován, sloužil také jako skladiště, úkryt pro obyvatelstvo během válek a v období 1632-1634 dokonce i jako stáje, když na Tumském ostrově pobývala posádka švédské a brandenburské armády.

Wroclaw - kostel svatého Kříže a svatého Bartoloměje

Wroclaw - kostel svatého Kříže a svatého Bartoloměje

Wroclaw - kostel svatého Kříže a svatého Bartoloměje

Wroclaw - kostel svatého Kříže a svatého Bartoloměje