Sakrální architektura Úvodní stránka Index
|
Betánie v Zajordání je archeologická lokalita na východním břehu řeky Jordán. Je to místo, kde Jan Křtitel pokřtil Ježíše.
Betánie zahrnuje dvě hlavní archeologické oblasti: zbytky kláštera na pahorku známém jako Jabal Mar-Elias (Eliášův kopec) a oblast blízko řeky se zbytky kostelů, křestních jezírek a obydlí poutníků a poustevníků.
Oblast měla od starověku strategickou polohu mezi Jeruzalémem a Královou silnicí v Jordánsku, zmínky o Izraelitech překračujících v těchto místech Jordán jsou již v knize Jozue. Jabal Mar-Elias je tradičně považován za místo, kde byl prorok Eliáš vzat do nebe.
Celá oblast byla opuštěna po Šestidenní válce v roce 1967, kdy se oba břehy Jordánu staly součástí frontové linie. Oblast byla tehdy silně zaminovaná. Po podepsání izraelsko-jordánské mírové smlouvy v roce 1994 došlo z iniciativy jordánského prince Ghazi k odminování oblasti. Místo od té doby zažilo několik archeologických vykopávek, návštěvy tří papežů (Jana Pavla II., Benedikta XVI. a Františka) a mnoha hlav států. V roce 2015 byla lokalita označena jako světové dědictví UNESCO, s výjimkou západního břehu řeky.
Na místě byly nalezeny základy židovské mikve (rituální lázně) připomínající bazény z období druhého chrámu z Kumránu a pozdější křesťanské ?velké bazény určené pro křest. Možná již ve 2.–3. století a jistě počínaje 5.–6. stoletím byly v Tell al-Kharrar postaveny různé křesťanské stavby. První kostel zasvěcený Janu Křtiteli na východním břehu řeky Jordán nechal postavit byzantský císař Anastasius I. Dicorus mezi lety 491 a 518. V důsledku povodní a zemětřesení však byl kostel zničen.
Poutní místa se v průběhu historie měnila. Hlavní křesťanské archeologické nálezy z byzantského a možná i římského období naznačují, že původní poutní místo bylo na východním břehu, ale začátkem 6. století se pozornost přesunula na dostupnější západní břeh řeky.
V roce 2008 darovalo Jordánské hášimovské království dvanácti uznávaným křesťanským denominacím v oblasti pozemky na vybudování zázemí za účelem zachování křesťanské tradice křtu. Postupně zde tedy rostou areály jednotlivých křesťanských církví.
|