Index → Sakrální architektura → Česko → Jihomoravský → Mikulov → Kostel svatého Šebestiána

Mikulov - křížová cesta a kostel svatého Šebestiána

Křížovou cestu tvoří na vrchu Tanzberg (dnes Svatý kopeček) 14 kapliček, kaple sv. Šebestiána, zvonice a kaple Božího hrobu. Jejím zakladatelem je olomoucký biskup kardinál František z Dietrichsteina, který chtěl vyjádřit vděčnost Bohu za překonání morové epidemie. Ta Mikulov postihla roku 1622. Od té doby stavba probíhala až do roku 1776, kdy byla celá křížová cesta vysvěcena. O deset let později, během vlády císaře Josefa II., přestala křížová cesta křesťanům sloužit a všechny její objekty měly být zbourány. Areál byl sice nakonec zachráněn, ale téměř 80 let chátral. Roku 1865 byla křížová cesta opět opravena a zároveň vznikla tradice pouti k mikulovské Černé madoně loretánské.
Základní kámen ke kostelu sv. Šebestiána na Svatém Kopečku byl položen v roce 1623 tehdejším majitelem mikulovského panství, kardinálem Františkem z Ditrichštejna, moravským gubernátorem a nejbohatším aristokratem v zemi. Stavba měla být stejně jako celá křížová cesta poděkováním Bohu za přečkání morové epidemie v Mikulově roku 1622.
Kostel je postaven na půdorysu řeckého kříže s pravou centrální kopulí na pendentivech. Pokud je stavba s největší pravděpodobností původní z dob kardinála, jedná se o jednu z nejstarších pravých kupolí na Moravě, ne-li nejstarší vůbec.

Mikulov - křížová cesta a kostel svatého Šebestiána

Mikulov - křížová cesta a kostel svatého Šebestiána

Mikulov - křížová cesta a kostel svatého Šebestiána