Fruška Gora

Úvodní stránka

Fruška Gora:

Fruška Gora je pohoří v jihozápadní části Vojvodiny, v historickém regionu Srem. Hřeben je ze severu obtékán Dunajem a je dlouhý 75 km. Nejvyšším vrcholem je Crveni Čot, měřící pouhých 539 metrů. Hřeben tedy není vysoký, ale ve zdejší rovinaté krajině představuje výraznou krajinnou dominantu. Většina pohoří je od roku 1960 chráněna jako Národní park Fruška Gora.
Fruška Gora slouží nejen místním obyvatelům k rekreaci. Na to, že je národním parkem, nás překvapilo opět poměrně dost odpadků, nezaznamenali jsme celkem žádnou snahu o ochranu přírody. Ale místní kemp situovaný na okraji Sremských Karlovců v dosahu hřebene byl příjemný a prázdný.
Fruška Gora je známá také jako kulturní centrum - od počátku 16. století zde bylo na malé ploše postaveno 16 srbských pravoslavných klášterů: Beočin, Bešenovo, Velika Remeta, Vrdnik- Ravanica, Grgeteg, Divša, Jazak, Krušedol, Kuveždin, Mala Remeta, Novo Hopovo, Privina Glava, Petkovica, Rakovac, Staro Hopovo a Šišatovac. Navštívili jsme čtyři z těchto klášterů. Do všech byl volný vstup, pouze do kostela nás někde doprovázel pop. Všechny kláštery jsou živé, ve všech jsme potkali mnichy. Turistů zde bylo málo a většina z nich byli Srbové.

Fruška Gora

Pokračování