Adolf Loos (10. prosince 1870 Brno – 23. srpna 1933 Kalksburg u Vídně) je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury. Životní školou pro něj byl tříletý pobyt v Americe (1893–1896) - dynamicky se rozvíjející Spojené státy udělaly na mladého Loose obrovský dojem a ovlivnily jeho budoucí postoj k architektuře. Po návratu z USA se usadil ve Vídni, kde si po čase založil vlastní ateliér. Právě tehdy začal publikovat své teoretické úvahy. Ta nejznámější z nich "O ornamentu a zločinu" doslova změnila dějiny architektury. Loos radikálně odmítal umělý dekorativismus v architektuře a byl prvním architektem, který oprostil budovy od zdobných prvků v exteriérech i interiérech. Namísto zbytečné zdobnosti se pečlivě věnoval vnitřní dispozici.
Důležitým prvkem v Loosově architektuře je tzv. raumplan. Loos tvrdil, že od plochy místnosti a její funkce se odvíjí její výška a místnosti v domě by tak měly být odlišně vysoké. Domy nenavrhoval členěné na klasická patra, tak jak je běžně známe. Vždy po překonání několika schodů se ocitneme v jiné místnosti. Vytvářel kontinuálně navazující prostory, kterými se volně pohybujeme. Říkal, že domy navrhuje rovnou ve 3 dimenzích (ve 3D), raumplan je tedy výsledkem Loosova dokonalého prostorového myšlení.
Nejznámější Loosovou realizací je polyfunkční obchodní dům Goldman & Salatsch (1910) na Michalském náměstí ve Vídni. Podoba domu, dokončeného vůbec poprvé s hladkými fasádami bez jakýchkoliv zdobných prvků, vyvolala tehdy obrovský skandál. Dnes je ceněnou památkou a připomínkou počátků moderní architektury. Loos projektoval především stavby pro bydlení, ale mezi jeho realizacemi najdeme také bar, kavárnu, horskou chatu a další. Nalezneme je v celé Evropě, kromě Vídně také v Paříži, Montreux, Semmeringu. Na našem území navrhl především Müllerovu vilu v Praze, ale jeho dílo nalezneme i jinde, např. v jeho rodném Brně a okolí. Samostatnou kapitolou se stal Loosův pobyt v Plzni. Mezi lety 1907 - 1932 tu vytvořil celou enklávu zajímavých interiérových realizací.
|