Mykény

Význam Mykén dokazuje již to, že pozdní doba bronzová bývá také označována jako "mykénské" období. Opevněné město Mykény bylo založeno kolem roku 1700 před Kristem. Obklopují je tzv. kyklopské hradby - jsou postaveny z tak obrovských balvanů, že si pozdější generace nedokázaly představit, že by je vybudovali lidé, a jejich původ byl přisuzován obrům.

Mykény

Mykény

Mykény

Před vstupem do samotného města narazíme nejprve na tzv. kruh hrobů B - v Mykénách se našly dva kruhy šachtových hrobů, do nichž byly pohřbívány významné osobnosti. Kruh B leží vně hradeb a byl objeven až roku 1951.

Mykény

Mykény

Najkrásnější stavbou celých Mykén je Lví brána střežící vstup do města. Byla vybudována ve 13. století před Kristem.

Mykény

Mykény

Hned za ní najdeme po pravé straně druhý z okruhů šachtových hrobů - kruh A. Právě ten objevil roku 1876 amatérský německý archeolog Heinrich Schliemann. Poté co uviděl na obličeji mrtvého zlatou posmrtnou masku, byl přesvědčen, že našel hrob krále Agamemnona.

Mykény

Mykény

Kromě Lví brány je v Mykénách ještě jedna krásně dochovaná a velmi působivá stavba - klenutá podzemní cisterna, do níž je možné sestoupit po 99 schodech. Je ovšem třeba vzít si s sebou vlastní baterku, protože schodiště není nijak osvětleno a za prvním záhybem již není vidět prakticky nic.

Mykény

Mykény

Mykény

Stranou samotného města, dnes na druhé straně příjezdové silnice, je vstup do tzv. Átreovy pokladnice. Jde o královskou hrobku typu tzv. tholu - kruhové stavby s kuželovou klenbou, o nichž psal již Homér. Mykéňané zřejmě přejali tento způsob výstavby z mínojské kultury. Átreova pokladnice byla postavena ve 14. století - je to velmi působivá stavba.

Mykény

Mykény

Mykény

V celém Řecku jsou pouze dva dvoukomorové tholy, tzn. že mají kromě hlavní pohřební komory ještě jednu vedlejší.

Mykény

Mykény

Pokračování