Garmisch-Partenkirchen - Starý farní kostel svatého Martina
Starý farní kostel svatého Martina byl kdysi jediným farním kostelem pro celé horní údolí řek Loisach a Isar. V interiéru navenek jednoduchého románsko-gotického kostela najdeme rozsáhlé zbytky gotických nástěnných maleb.
První zmínka o kostele v Garmischi pochází už z doby Merovejců, z roku 802. Patronem kostela byl již tehdy svatý Martin, nejdůležitější svatý ve franské říši. Po dlouhou dobu zde stála pravděpodobně jen jednoduchá dřevěná stavba, která musela v románské době ustoupit nové kamenné budově. V roce 1288 je kostel poprvé zmiňován jako farní. V této době byl také původní kostel stržen a nahrazen raně gotickou kamennou stavbou. Zbytky této stavby lze dodnes najít na severní stěně lodi a na věži. V průběhu dalších stavebních dějin přibyla západní galerie a věž, v roce 1462 byl kostel rozšířen na východ a byl přistavěn presbytář.
V 18. století byl kostel pro místní komunitu již příliš malý a bylo proto rozhodnuto o výstavbě nové barokní budovy v centru města. Starý gotický kostel pozbyl na významu a byl by dokonce stržen, kdyby nesloužil jako senník. V roce 1877 byly v presbytáři objeveny středověké nástěnné fresky a další následovaly v roce 1915 v hlavní lodi kostela. Teprve v roce 1958 bylo na východní stěně odkryto velkolepé vyobrazení sv. Martina z konce čtrnáctého století, jeden z nejstarších a ústředních obrazů ve starém kostele. Vzácné fresky byly v letech 1990 až 2000 vyčištěny a restaurovány.
Garmisch-Partenkirchen - kostel svatého Martina
Současný farní kostel svatého Martina v Garmisch-Partenkirchenu je příkladem jihoněmeckého baroka a nechal jej postavit Joseph Schmuzer v letech 1730 až 1734. Nahradil tak původní farní kostel (rovněž svatého Martina), který dodnes stojí trochu mimo centrum města a kapacitně již nedostačoval potřebám věřících.
|