Korčula

Korčula je jedním z největších ostrovů v Jaderském moři. Je dlouhá 47 kilometrů, ale poměrně úzká. Vnitrozemí ostrova je hornaté, nejvyšší bod měří 560 metrů. Ostrov byl osídlen již v pravěku, dnes zde žije 17 tisíc obyvatel. Od poloostrova Pelješac dělí ostrov jen úzký průliv. Trajekty mezi městy Orebič a Korčula jezdí každou hodinu.

Korčula

Město Korčula je nejvýznamnějším městem stejnojmenného ostrova. Staré město leží na vyvýšeném poloostrůvku spojeném s pevninou úzkou šíjí. Ze všech stran je obklopeno hradbami ze 14. - 16. století. Zajímavé je uspořádání města. Bylo navrženo tak, aby zmírňovalo nárazy větru bóra. Hlavní ulice vedoucí severojižním směrem se třikrát nepatrně lomí tak, aby se vytvořila určitý větrolam pro větry a bouře vanoucí tímto směrem. Stejné uspořádání mají i uličky rovnoběžné s hlavní komunikací. Aby do domů přicházelo ráno a večer co nejvíce světla a naopak v poledne co nejméně slunce, nejsou uličky přímé, ale jsou mírně pootočeny k severu.

Korčula

Střed města v nejvyšší bodě poostrova zaujímá náměstí s goticko-renesanční katedrálou svatého Marka ze 16. - 17. století.

Korčula

Korčula

Nejstarší korčulský kostel svatého Petra ze 14. století

Korčula

Kostel Všech svatých

Korčula

Dům, kde se údajně narodil Marco Polo

Korčula

Jižní strana ostrova

Korčula

Pohled na ostrov Lastovo

Korčula

Naproti vesnici Prižba na jižní straně ostrova se táhne podél pobřeží pás několika ostrůvků. Pokud si člověk půjčí kánoi, může zde strávit plaváním a potápěním celý den, a připadat si jak Robinson.

Korčula

Korčula

Korčula

Vesnice Blato ve vnitrozemí ostrova

Korčula

Kostel ve vsi Pupnat

Korčula

Korčula

Pohled na Orebič na poostrově Pelješac, odkud vyplouvají trajekty na Korčulu

Korčula

Pokračování