Klášter Ostrog

Úvodní stránka

NP Durmitor:

Boka Kotorská:

Ostatní:

Monastir Ostrog je klášter srbské pravoslavné církve, zasazený do skály nedaleko města Nikšiće. Je zasvěcen svatému Vasiliji Ostrožskému. Z kláštera je krásný výhled na okolní nížinu Bjelopavlića. Klášter pochází ze 17. století. Tehdy jej založil hercegovinský metropolita Vasilij. Ten zde také v roce 1671 zemřel, a jeho tělo zde bylo uloženo do relikviáře, který se nyní nachází v kostele Matky Boží. Sám monastir byl přebudován do současné podoby v letech 1923 až 1926 po rozsáhlém požáru, který většinu komplexu těžce poničil.
Ostrog je stále především poutním místem, patří mezi nejvýznamnějších pravoslavné stavby na Balkáně. Pro nás, jakožto turisty neznalé pravoslavných tradic, byla návštěva velkým zážitkem, zároveň však tak trochu šokem. Vystáli jsme jakousi frontu, v domnění, že na jejím konci vejdeme do kostela či nějakých klášterních prostor. Tak se skutečně i stalo, ale prostor v němž jsme se zcela nečekaně ocitli, byla malá, nízká jeskyně, a my zde byli sami s pravoslavným popem, který nám zřejmě nad ostatky svatého Vasilije nabízel k políbení velký kříž. Více než polovinu návštěvníků tvořili Černohorci a Srbové, pro něž je klášter velkým náboženským symbolem.

Klášter Ostrog

Klášter Ostrog

Klášter Ostrog

Klášter Ostrog

Příjezdová silnička od Nikšiče není zrovna vhodná pro začínající řidiče. Vlní se v úbočí místy velmi strmého svahu, svodidla zpravidla žádná, místy chybí i asfalt. Velký problém ovšem nastane, pokud zde člověk potká auto v protisměru, a skutečným oříškem i pro zkušené borce je potkat autobus.

Klášter Ostrog

Pokračování